info@elbistanultramaraton.com
+491722954847

Katılım Koşulları

Kasım 2022

Elbistan Ultra Maraton

Lütfen katılım koşullarını dikkatlice okuyunuz.

13. Elbistan Ultra Maratonu uzun, zorlu ve saat zaman sınırlaması olan bir koşudur. Katılımcılar gerekli malzemeleri ister yanında taşır, ister kontrol noktalarında kendisi paketlediği bir şekilde işaret bırakarak alabilir. Bu eşyaların koşudan en az bir günden en fazla üç gün öncesine kadar bırakılması lazımdır.

Elbistan Ultra Maratonu’na katılım 500 kişi ile sınırlıdır. Uzaktan gelen yarışmacılara koşudan bir gün önce ve koşudan bürgün sonra kadar isterlerse ücretsiz Elbistan ilçemizin misafirhanelerinde kalabilirler. İsteyen Elbistan’ın güzel Dört Yıldızlı Otellerinde kendi ücretini ödeyerek kalabilir. Elbistan Otobüs garından Koşunun yapılacağı Kavaktepe Köyüne Koşucular ücretsiz taşınacaktır.

Koşuculara kontrol noktalarında gerektiğinde sağlık hizmeti verilecektir. İçmek için soğuk ve sıcak su bulundurulacaktır. Kontrol noktalarında güç verici yiyecekler ikram edilecektir (lokum, elma suyu, elma gibi.)

Koşuya katılmak için adayların 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekiyor. Ayrıca 13. Elbistan Ultra Maratonu’nda koşacak olan bir koşucunun önceden en az 21 km’lik bir koşuya katıldığını ve bu koşuyu bitirdiğini belgelemesi gerekiyor; aksi takdirde koşuya katılamayacaktır.

Yarışmacı adayların; katılımlarına herhangi bir engel olmadığını belirten bir sağlık raporu ve EKG testi sunmaları gerekmektedir. Koşucu bu iki sağlık raporunu koşudan önce organizasyona sunmalıdır.
Yarışa kayıt yaptıran tüm koşucular yarış kurallarının tümünü kabul etmiş sayılır.

Yarış fiziksel ve ruhsal olarak üst düzeyde dayanaklılık gerektirdiğinden katılımcıların iyi bir hazırlık dönemi geçirmiş olması gerekir. Her koşucu yarıştan önce koşuya kendi isteği ile katıldığını ve sorumluluğun kendisinde olduğunu kabul eden bir sözleşme imzalayacaktır.

Yarış süresince sağlık görevlileri kontrol noktasında olacaktır. Sağlık görevlileri yarışçıların sağlık durumu uygun değilse tek taraflı karar ile koşucuyu yarıştan çıkarabilir.
Yarışı bitiren her koşucuya madalya ve sertifika verilecektir. 1.-2.-3. olarak dereceye giren koşuculara, düzenlenecek törenle para ve kupa ödülü verilecektir.

Belirtilen parkurun hepsi trafikte kaldığı için, koşucuların yolun sağından, beyaz şeridin arkasında koşmaları gerekiyor. Azami derecede trafik önlemleri alınacaktır. Yine de dikkatli olmak gerekir. Yarış rotasının sorumluluğu ; yarış süresince yönetim yarış direktöründedir.

Yarışmacılar koşu için destekleyici kullanabilirler. Sponsor logoları yarışçıların tasdikleri numaraları örtmeyecek şekilde istediği gibi koşucunun üstünde bulunabilir. Bunun dışındaki alanlarda Sponsor logoları Organizasyon komitesi tarafından belirlenir.

13. Elbistan Ultra Maratonu’un parkur, mesafe ve zaman sınırı, kontrol noktaları gibi bilgiler “Rota” kısmından detaylıca inceleyebilirsiniz.

Katılımcılar yanlarındaki değerli eşyaları ve diğer eşyaları yarıştan 2 saat önce Organizasyon tarafından belirlenecek kişilere teslim edebilir. Yarış bitiminde bu eşyalar kendilerine teslim edilecektir. Yarış süresinde beraberinde taşınacak eşyaların sorumluluğu yarışçının kendisine aittir.

Kontrol noktasında gecen koşucular kayıt altına alınacaktır. Yarışmacılar istedikleri anda yarışı bırakabilir. Zaten kontrol noktasında geçemeyen koşucular yarıştan çekilmiş sayılır.

YARIŞ KURALLARI
13. Elbistan Ultra Maratonu zor, mesafe ve saat zaman sınırlaması olan bir parkurdur. Belirlenen Parkur koşucular tarafından tamamı belirtilen zaman içinden koşulması gerekiyor ister yürüyerek ister koşarak belirtilen saatte bu parkuru bitiremeyen bir dakikada hedefe geç gelse yarışı bitirmemiş sayılacaktır.

Her zaman olduğu gibi Elbistan Ultra Maratonu’nda yeterince Su ve gıda takviyeleri bulunacaktır. Bizim şimdiye kadar edindiğimiz tecrübelerde yola çıkarak Ultra Maratonlarda dünyada genellikle yapılan, sporcuların sırt çantası ile koşmaları yanında en az 1 litre su bulundurmaları ve ani acıkmalardan doğan performans düşüklüğünü önlemek ve sporcu sağlığı için Su ve gıda bulundurmalı.
Aksi taktirde oluşacak olan bir sorumluluktan dolayı organizasyon değil, sporcunun kendisi sorumlu olacaktır.

Yarışın tümü Trafiğe açık yolda yapılmaktadır. Sporcuların yol kenarındaki beyaz çizginin sağında koşma zorunluluğu vardır. Yarış boyunca önlem alınmaya çalışılacaktır. Herhangi bir kazadan dolayı sporcu Organizasyon sorumlu değildir. Tüm sorumluluk sporcunun kendisine aittir.
Yarış sırasına kullanacağı malzemeleri ister Kontrol noktalarına bırakabilir, ister sırt çantasında taşıyabilir. Su belirlenen aralıklarla istenildiği kadar organizasyon tarafından verilecektir.
ister kendi ister arkadaşından yiyecek ve içecek alabilir verebilir. Koşucular yanında koşu değneği bulunduramayacaktır. Koşu değneği olmadan koşulma zorunluluğu vardır.

Her bir koşucu rota kontrol noktalarında geçmek zorundadır. Kontrol noktalarında geçmeyen koşucular diskalifiye olmuş sayılacaktır. toplam 8 tane kontrol noktası bulunacaktır.

Yarış sırasında süresi ve mesafesi ne olursa olsun herhangi bir taşıyıcıya binme, motorlu araç, at, eşek, katır vs. yarışı bitirmemiş sayılacaktır. ve yarışta çıkarmaya sebeptir.

Her Koşucu yeterince su tüketmek zorundadır.. Dehidratasyon sebebi ile serum takılması Eğer Vücudunda % 5 Su kaybı olmuşsa ciddi bir şekilde uyarılır su kaybı % 7 olmuşsa Yarıştan çıkarılır.
Rota üstünde ve çevresinde tarihi, doğal ve diğer canlılara zarar vermek yarıştan çıkarmaya sebep olacağı gibi TC yasalarına göre suçtur, sorumluluk kişinin kendisine aittir.

Diğer koşucuları ısrarcı olarak rahatsız edici seklindeki davranışlar yarışta çıkarmaya sebep olur.

Aşağıdaki tabloda yer alan yapılacak olan koşuların isimleri ve katılım hakkındaki diğer bilgiler yer almaktadır. Lütfen tabloyu inceleyiniz.

 

KATILIM ÜCRET TABLOSU

KOŞUNUN ADI
Tarih
Başlama Yeri
Katılım Bedeli
13. Uluslararası Elbistan Ultra Maraton Şampiyonası
06.05.2023
08.00 – 02.00
Kavaktepe Mahallesi
200 TL
Elbistan Silberfalke Maratonu
06.05.2023
10.00
Kavaktepe Mahallesi
100 TL
Elbistan Abdurrahim KARAKOÇ Yarı Maratonu
06.05.2023
12.00
Türkören Mahallesi
100 TL
5 Km Cengizhan FİRİK Halk Koşusu
06.05.2023
09.00
Nurhak Yol Kavşağı
KATILIM ÜCRETİSİZ
10 Km Aşık Mahsuni Şerif Halk Koşusu
06.05.2023
14.00
Nurhak Yol Kavşağı
KATILIM ÜCRETİSİZ